الاستوگرافی یک تکنیک جدید سونوگرافی می باشد که با استفاده از خواص مکانیکی بافت در مقایسه با سونوگرافی ساده اطلاعات بیشتری در مورد ضایعات و تومورها به پزشک می دهد.

این روش جدید تصویربرداری سونوگرافی در حال حاضر در مورد بافت هایی مثل پستان ، تیروئید، کبد و پروستات انجام می شود.
الاستوگرافی یک نوع ارزیابی غیرمداخله ای و غیر تهاجمی برای بررسی توده ها می باشد . این روش بر اساس تفاوت الاستیسیته و درجه سختی توده ها در مقایسه با بافت طبیعی ، میزان احتمال بدخیمی ضایعات را تشخیص می دهد.
بطور مثال توده های سرطانی دربافت پستان یا پروستات سفت تر از بافت های اطرافشان هستند همانند آنچه در بیماری های کبد مثل سیروز کبدی اتفاق می افتد، در نتیجه با توجه به تفاوت سرعت برگشت امواج صوتی سونوگرافی از توده در مقایسه با بافت طبیعی ، روش الاستوگرافی می تواند اطلاعات بیشتری در مورد جنس توده و تومور به پزشک بدهد.
در تکنیک الاستوگرافی در واقع اطلاعات کمی و کیفی بیشتری برای تشخیص پاتولوژی ضایعات به دست می آید و در نتیجه در بسیاری موارد از انجام نمونه برداری جلوگیری می شود.

در اغلب تکنیک های الاستوگرافی سختی بافت بر پایه یکی از این دو روش بدست می آید:
با اعمال فشار توسط نیروی امواج صوتی بافت سخت تر (ضایعه) کمتر از بافت های نرم طبیعی تغییر شکل می دهد.
امواج صوتی سریع با سرعت بیشتری از میان بافت سخت تر به نسبت بافت نرم عبور می کند.
استفاده از تکنیک الاستوگرافی به تشخیص دقیق تر توده های بافتی و تشخیص جنس آنها کمک می کند که در نتیجه از انجام نمونه برداری و بیوپسی در موارد زیادی جلوگیری می کند و به تشخیص دقیق تر بیماری ها کمک زیادی می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست